Strategic Partner

Sponsor

Technology Partner

Media Partners

Organizers

Organizator

Odpady to ogromne, niewykorzystane źródło surowców wtórnych i energetycznych w Polsce – uznali zgodnie uczestnicy II Konferencji: Paliwa Alternatywne - Waste to energy – Energia z odpadów, jaka miała miejsce w dniach 11-12 czerwca br. w Krakowie. Organizatorem tego wydarzenia był Zespół powermeetings.eu.

 

Jednym z bezpiecznych ekologicznie sposobów zagospodarowania znacznej części odpadów jest ich wykorzystanie jako paliwo w procesach wysokotemperaturowego spalania z odzyskiem energii. Polska nie wykorzystuje potencjału, jaki dla wytwarzania energii ma spalanie śmieci. Prawie trzy czwarte wszystkich odpadów składowane jest na wysypiskach, co plasuje nasz kraj prawie na końcu wśród państw UE. W Holandii i Szwecji marnuje się tylko 1%, a w Niemczech - 0,5% odpadów.

 

Odpowiednio przetworzone odpady mogą w dużej części zastąpić węgiel, co w obecnej sytuacji kraju (wymogi pakietu klimatycznego) winno mieć ogromne znaczenie. Jak szacuje Stowarzyszenie Producentów Cementu, około 55% zeszłorocznego zapotrzebowania cementowni na paliwo zaspokoiły tzw. paliwa alternatywne, czyli wyselekcjonowane, wysokokaloryczne odpady poddane suszeniu i specjalnej obróbce. Cementownie chciałyby podnieść współczynnik zastępowalności węgla do 70%, ale jak się ostatnio okazało, nowe prawo – ustawa śmieciowa, stało się barierą jeśli chodzi o dostępność paliw alternatywnych odpowiedniej jakości.

 

Istniejący w kraju potencjał produkcyjny paliw alternatywnych szuka obecnie nowych kierunków rozwoju. Niewątpliwie jest nim sektor ciepłowniczy i energetyczny, który też jest coraz bardziej zainteresowany tego typu paliwem. Tu jednak – obok trudnych kwestii technologicznych - często daje o sobie znać problem z niejednoznacznymi zapisami prawa mówiącymi o możliwości zaliczenia części wyprodukowanej energii elektrycznej z wykorzystaniem odpadów do energii pochodzącej ze źródła odnawialnego. Niestety, wciąż brakuje rozstrzygającej wykładni w tym temacie.

 

Zdaniem zgromadzonych na czerwcowej konferencji uczestników, kluczowym elementem rozwoju wykorzystania paliw z odpadów winna być ścisła współpraca pomiędzy firmami zajmującymi się gospodarką odpadami oraz wytwórcami energii lub ciepła w celu wypracowania optymalnego modelu kooperacji. Dlatego wiele uwagi w trakcie spotkania poświęcono takim zagadnieniom jak otoczenie regulacyjne inwestycji związanych z zagospodarowaniem odpadów, wytwarzaniem paliw alternatywnych oraz uwarunkowania ich wykorzystania do produkcji energii elektrycznej i ciepła a także przykładom najciekawszych wdrożeń i dobrych praktyk w zakresie wykorzystania odpadów do produkcji energii i ciepła, zarówno w kraju jak i za granicą. Omówiono także modele współpracy pomiędzy władzami samorządowymi, sektorem komunalnym a potencjalnymi inwestorami.

 

Konferencja była wspierana przez liczne grono firm partnerskich oraz partnerów medialnych, które zaangażowały się w przygotowanie czerwcowego przedsięwzięcia.

 

Parterem Strategicznym wydarzenia była firma Amec Foster Wheeler, Sponsorem firma EQUIPO a Partnerami Technologicznymi firmy Wessling oraz Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych O/Opole. Partnerem Ubezpieczeniowym konferencji została firma AIG. Jako Wystawca swoją ofertę promowało: BMH Technology.

 

Konferencję swoją wiedzą i doświadczeniem wsparły takie firmy i instytucje jak: Ministerstwo Gospodarki, Urząd Regulacji Energetyki, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, PWB, Doosan Lenjes, MOBRUK S.A., Agrex-Eco Sp. z o.o., Energopiast Sp. z o.o., Grupa Ożarów S.A., Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Eko-Biomasa Sp. z o.o., PEC Wałbrzych, MPEC Olsztyn, Green Bussines Norway, Luxor i TransKrusz

 

Patronami medialnymi II Konferencji: Paliwa Alternatywne – Waste to energy – Energia z odpadów byli: ioze.pl, gramwzielone.pl, srodowisko.abc.com.pl, energiamax.pl, iodpady.pl, ogrzewnictwo.pl, rynekinwestycji.pl, eco24.pl, e- odpady.com, media2.com.pl.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie przy organizacji Konferencji.

 

Niniejszym zapraszamy do współpracy i uczestnictwa w trzeciej edycji Konferencji, która odbędzie się w dniach 9-10 czerwca 2016 r. w Krakowie!

 

 


W przypadku pytań dotyczących Konferencji zapraszamy do kontaktu:

 

Renata Kałużna
Dyrektor Zarządzający

 

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27/306
00-508 Warszawa

 

tel.: + 48 22 740 67 80
kom.: + 48 603 386 917
faks: + 48 22 672 95 89
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.powermeetings.eu

 

Agnieszka Kozłowska
Project Manager

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27/306
00-508 Warszawa

tel.:+48 22 740 67 80
kom.: + 48 508 921 590
faks: +48 22 672 95 89
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.powermeetings.eu

Cooperation